Strona główna
Historia
Starodruki dotyczące Rzemiosła Włocławskiego od 1452 roku
Księga Rzemiosła Polskiego rok 1949 (powiat włocławski)
Zapiski o Rzemiośle z lat 1939 - 1945
Biblioteczka Rzemieślnika
Sylwetki
Kalendarium budowy Domu Rzemiosła przy pl. Wolności 17
Oddanie nowych obiektów Spółdzielni i Przychodni Rzemieślniczej 1985 r.
Zarys Dziejów Domu Rzemiosła
Galeria
Baza danych
Starszyzna Cechowa: 1945-2016
Wykaz Warsztatów Rzemieślniczych: 1939-45
Pracownicy organizacji rzemieślniczych Włocławka i powiatu w latach 1945 - 2010
Starszyzna Cechowa: 1817-1939
Włocławska Izba Rzemieślnicza 1929-1938
Okólniki i pisma Izby Rzemieślniczej we Włocławku
Włocławskie Bractwo Strzeleckie (1577)
Zakłady fotograficzne
Chrześcijańskie Tow. Rzemieślników i Przemysłowców
Rzemieślnicy i pracownicy biura Cechu w służbie społeczeństwu
Rzemieślniczy Chór "Lutnia"
Linki
Ciekawe strony
Kontakt
  Strona główna

15 lat temu Włocławek odwiedził Jan Paweł II

 

6 czerwca 2006 roku mija 15 lat, kiedy to papież Polak - Jan Paweł II odwiedził Włocławek. Poniżej artykuł z gazety "Nowości Dziennik Toruński" - czwartek 06.06.1991r.

"OJCIEC ŚWIĘTY WE WŁOCŁAWKU"

DZIŚ, 6 czerwca papież Jan Paweł II przyleci z Olsztyna do Włocławka. Helikopter wyląduje na stadionie OSiR około 18.00, skąd otwartym samochodem Gość pojedzie do katedry ulicami Chopina, Warszawską, placem Wolności, Brzeską i Kard. Wyszyńskiego do parku przed kościołem.
O godzinie 18.30 w katedrze rozpocznie się spotkanie z nauczycielami, katechetami i uczniami. Zaproszeni na nie zostali wszyscy kuratorzy oraz władze Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nabożeństwo będzie transmitowane przez głośniki na placu przed katedrą. Około 19.45 Ojciec Święty wyjdzie z katedry do samochodu i ulicą Gdańską przejedzie do rezydencji biskupiej.
JUTRO, 7 czerwca rano papież uda się na lotnisko w Kruszynie około 8.00. O godzinie 8.30 papieski samochód przejedzie wzdłuż sektorów do ołtarza. Msza koncelebrowana pod przewodnictwem Ojca Świętego rozpocznie się o 9.00 i potrwa do 11.15. Powrót nastąpi wzdłuż sektorów. Po krótkim odpoczynku i obiedzie w Seminarium Duchownym, Gość odleci około 14.20 do Płocka.
Od godz. 2 w nocy 7 czerwca na płycie lotniska w Kruszynie będzie można uczestniczyć w programie „W oczekiwaniu na papieża" przygotowanym przez kościelne zespoły artystyczne. Autobusy do Kruszyna będą kursowały z dworca PKP i PKS we Włocławku od godz. 00.00 (czyli od północy) do 5 rano, trasą przejazdu papieża, później - jak długo będzie to potrzebne -z objazdem. Również z powrotem na dworzec autobusy kursowały będą tak długo, jak długo będzie trzeba. Cena biletu 10 tys. zł.

Dodatkowe pociągi z Dworca Głównego w Toruniu odjadą 7 VI do stacji Warząchewka {4 km od Kruszyna) o godzinie 4.58, 5.30 i 6.05.

(A. C.)

 

XXIV Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę

26 czerwca odbyła się tegoroczna Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę. Polscy Rzemieślnicy z całego kraju uczestniczyli w tej pielgrzymce pod hasłem „Rzemiosło Polskie z Maryją Matką Nadziei Naszej”. Organizatorem pielgrzymki była Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości a honorowy patronat objął Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Piotr Jarecki.

 

Program XXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę.

9.00     Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich

10.30   Wprowadzenie Starszyzny Cechowej oraz Pocztów Sztandarowych - Ojciec Jan Golonka, Słowo do pielgrzymów i komentarz do Liturgii: Ojciec Kamil Szustak

11:15   Uroczysta Msza św. Koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks.
Biskupa Piotra Jareckiego,

Powitanie:
Przeor Jasnej Góry – Ojciec Marian Lubelski
Przed Błogosławieństwem – Akt Zawierzenia – Prezes Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości – Leszek Janowski

Podziękowania:
Duszpasterz Rzemiosła Polskiego – Ks. Kanonik Wiesław Kwiecień
Prezes Związku Rzemiosła Polskiego

13:15   Modlitewne przejście przed Cudownym Obrazem

14:00   Spotkanie w Sali Papieskiej
Film „Z Dziejów Twierdzy Jasna Góra”
Wręczenie dyplomów wybranym mistrzom i uczniom.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć dostępnych w galerii.

Walne zebranie Cechu Rzemiosł Różnych
Dzisiaj o godzinie 15.00 w Domu Rzemiosła przy Placu Wolności odbędzie się walne zebranie Cechu Rzemiosł Różnych podczas którego wicewojewoda Arkadiusz Horonziak wręczy 7 zasłużonym rzemieślnikom odznaczenia a prezydent Władysław Skrzypek listy gratulacyjne.
Odznaczenia państwowe zostaną wręczone następującym osobom: p. Aleksander Antczak otrzyma Srebrny Krzyż Zasługi, p. Janusz Borkowski otrzyma Srebrny Krzyż Zasługi, p. Sławomir Czaja otrzyma Srebrny Krzyż Zasługi, p. Zbigniew Gawriołek otrzyma Srebrny Krzyż Zasługi, p. Bogusław Syroczyński otrzyma Srebrny Krzyż Zasługi, p. Jan Szyling otrzyma Srebrny Krzyż Zasługi.

q4.pl 25-05-2004

Mistrzowski Cech
Różnych we Włocławku.
     - Jutro obchody "Dnia rzemiosła". Jak radzi sobie w tych trudnych ekonomicznie czasach włocławski Cech?
- W tej chwili zrzeszamy 122 zakłady. Wprawdzie przed 1989 było ich około 3 tysięcy, ale zmieniły się przepisy. Kiedyś każdy rzemieślnik prowadzący działalność gospodarczą obligatoryjnie musiał być naszym członkiem. Teraz tak nie jest. Czasy mamy rzeczywiście ciężkie. Niższe podatki i koszty utrzymania pracownika na pewno ułatwiły by nam życie.
     - Czym zajmuje się dzisiaj Cech Rzemiosł Różnych?
     - Nadzorujemy pracę naszych członków. Klient mający zastrzeżenia do ich usług może przyjść do naszej siedziby i dochodzić swych praw. Takimi problemami zajmuje się Sąd Cechowy. Organizujemy kursy dla rzemieślników, zapewniamy im opiekę prawną. Uczymy też zawodu młodzież, która ukończyła gimnazjum.
     - Nie ma to jak nauka u prawdziwego mistrza?
     - Oczywiście. Bezrobocie wprawdzie rośnie, ale dobrze przygotowany do zawodu fachowiec zawsze znajdzie pracę. Wiem to z własnego doświadczenia.

Gazeta Pomorska 09-05-2003

  Copyright © Ryszard Sobczak